
Hvem er vi? Mest er vi gamle venner. Mødtes på institut for Litteraturvidenskab i starten af 1990’erne. Gik helt vildt meget op i cyberkultur, og endte begge to på Harddisken på P1. Først som freelancere, siden havde vi et år, hvor Jens vikarierede for Henrik Føhns, hvor vi skiftevis sad i værtsstolen for programmet.
Af en eller anden grund kommer vi altid til at skulle udgive noget medieværk sammen. Det er også blevet til et kæmpe whisky-site.
Og nu er det altså vores fælles passion for spekulativ Science Fiction, som vi mødes om, i vores lille virtuelle bogklub.
Anders Høeg Nissen
Nu om dage er Anders forfatter, foredragsholder, podcaster, og… selvfølgelig… velkendt vært fra DRs Harddisken.
Jens Hjerrild Poder
Jens har lagt sin karriere som journalist bag sig, og har nu et webbureau, podcaster her på adressen og holder variende foredrag om at udgive ting og sager på internettet.
Vi håber på at vi kan inspirere til et par gode læseoplevelse. Tak fordi du kiggede forbi SCIFI SNAK.
27 kommentarer til “Anders og Jens og SCIFI SNAK”
Hej. Har I nogensinde tænkt jer at dække dansk sci-fi, som ENW, Niels E. Nielsen, Tage Eskestad eller Inge Eriksen?
Vi har optaget en ny SCIFI SNAK og jeg kan afsløre, at der er noget dansk på vej 🙂
Allerede i denne måned? Jeg kan næsten ikke vente med at se hvad I har hevet frem af glemslen. Jeg kan godt forstå hvis I trækker Svend Åge Madsen frem, men ENW’s “Havet, Nielsens “Herskerne” eller Eriksens ” Alice Alice” ville nu også være spændende at høre jeres mening om.
Spoiler Alert!
#####det##########
#########bliver######
###Svend############
###############
###############
####Åge###########
😉
Hejsa! Jeg har snuset til et par episoder. Jeg håber I har en masse lyttere. Jeg er ikke rigtig i målgruppen, jeg har jo læst klassikerne. En tanke: Før I går på, så brug et par minutter på at finde ud af de rigtige udtaler, fx af forfatternavne. Tak for et godt indslag i dansk fandom. Lise
Hej Lise. Tak for kommentar. Det er jo ikke altid helt nemt 🙂 Trænede en del for at lære at sige Paolo Bacigalupi!
Hej igen, de herrer.
Det er Mads her fra Læs den! på den anden side af podcast-bæltet.
Vil bare lige fortælle (hvis I ikke allerede vidste det), at I (og vi) har været prominent omtalt som reference i Aarhus Teaters undervisningsmateriale til deres opsætning af Se Dagens Lys…
Så det er da noget 🙂
vh
Mads (og Jeppe)
Vi er på vej op i verden 🙂
Hej
Jeg holder meget af jeres podcast og er fast lytter af programmet. Jeg vil høre om I kan fortælle hvilket lydudstyr i bruger?
VH Mikkel
Hej Mikkel
Vi optager typisk i Anders studie i lydens hus i kbh. Der optager vi på en Rodecaster Pro.
Så er der mikrofonerne. Der bruger vi lidt forskelligt. Anders er meget glad for sin Shure SM7B. Jeg har en røde nt3 mikrofon.
Vi kører kun mikrofoner med XLR interface.
Vi har mikrofoner på sådan nogle mikrofonstativer der er lidt ligesom arkitektlamper.
Når vi kører over Skype så har vi hver vores setup til at optage lokalt. Jeg har en Yamaha mikserpult (som jeg bruger som lyd-interface) og en Zoom H5 (som jeg bruger til at optage på)
Vi (Anders) mikser det på Hindenburg softwaren – som er et editeringsprogram udviklet af vores gamle lydtekniker fra Harddisken – det er special udviklet til “voice radio” klipning.
Den mikrofon du ser på billedet på denne side var en Blue Yeti. Den holdt vi op med at bruge efter 6 afsnit – så hvis du lytter til nogle af de første kan du høre, hvor godt (eller ikke godt) den lød 🙂
Mange tak for det fine svar 🙂 Glæder mig til nye afsnit
p.s. for mig må I meget gerne “spoile” bøger. Jeg synes især det er koncepterne fra bøgerne der er interessante og I må for min skyld bare udlægge bogen totalt. I kan jo eventuelt bare sige, at nu går de i ind i spoilerland, hvis andre lyttere ønsker noget andet. De fleste af bøgerne får jeg aldrig selv læst alligevel. Igen tak for en god podcast.
Og tusind tak for det meget fine svar 🙂
Hej, jeg er her i corona-tiden netop faldet over scifi-snak og er vildt begejstret! I har gjort listen af bøger jeg skal have læst, endnu længere; tak for det!
Må jeg anbefale jer en bog som for mit vedkommende gav en af de bedste læseoplevelser længe: Russel Hobans ‘Riddley Walker’ om en postapokalyptisk fremtid i England hvor selv sproget er delvist ødelagt/forandret (uden at røbe for meget gætter jeg på at den aldrig vil kunne oversættes, og man skal lige vænne sig til stilen – men det er det hele værd).
Håber I vil læse den og glæder mig til måske en dag at høre jeres mening.
Vh
Hej Martin! Velkommen ombord. Det ser spændende ud, tjekkede den lige ud på Goodreads 🙂
Hej Anders og og Jens
Jeg har også lige opdaget jeres Podcast og savner stadig harddisken… Altså radioprogrammet 🙂
Det er en rigtig god højkvalitetspodcast I laver her.
Jeg har lige hørt jeres Podcast om Hyperion – som ligger helt i toppen af min personlige liste. Jeg vil dog sige, at det er lidt som forlade festen inden den er startet, når i undlader at følge op med fall of Hyperion. Her bliver historierne bundet sammen på helt fantastisk vis.
Så kraftig anbefaling herfra.
Olympos behøver man dog ikke starte på 🙂
De bedste hilsner
Thomas
Hej Anders og Jens
Jeg ku ikke finde en mail adresse, så jeg skriver her i stedet for at spørge om I vil med til den næste Vilde Universer convention i Århus, forår 2023? Vi har selvfølgelig en masse paneler, men vi prøver at planlægge en tredjedel “andet” – f.eks en live podcast med publikum med jer.
Vi afviklede vores første con her i november med ca 70 deltagere, men nu slår vi et større brød op. Som får god tid til at hæve 🙂
Man kan være med i planlægningen ved at deltage i vores online-planlægningsmøder gennem facebook. Jeg linker ikke, for så bliver Akismet ked af det, men I finder nok link selv
kh fra jeres trofaste lytter, Majbrit
Hej
Jeg lærer dansk. Har du nogle anbefalinger til en scifi-bog med dansk som originalsprog? Jeg kan godt lide bøger, der udforsker alternative samfund, men ikke dystopier
Hej Sofia. Jeg får lyst til at anbefale 11% af Maren Uthaug.
https://www.goodreads.com/book/show/62015302-11?ac=1&from_search=true&qid=WxN9qQp98h&rank=2
Hej Anders og Jens. Fedt jeg har opdaget jeres podcast. Jeg læser Cryptonomicon, som jeg fornemmer I kan lide. Den er svær men hold da op hvor er den blæret! Tak for tip – dejligt program. Kh. Claus
Hej Claus. Tak fordi du lyttede med og fedt at Crypto faldt i din smag 💪
Hej Anders og Jens
Jeg har længe savnet en god podcast på dansk om bøger, som faldt inden for mit snævre smagsfelt, og så opdagede jeg lidt tilfældig jeres podcast. Hvordan har jeg tidligere overset den? Heldigvis er der nu over hundrede episoder jeg kan gå tilbage og lytte til 😁 Det er jo ret tidløse anbefalinger i kommer med.
Jeg er selv scifi-forfatter og har udgivet et par tusind romansider inden for genren. Primært i YA-segmentet, hvor PANDORA-trilogien nok er mest kendt. Egentlig er det dystopi og apokalypse jeg skriver, hvor der er meget lidt science i, så det er nok mere fantastiske fortællinger end egentlig scifi. Og for at komme ud til læserne har jeg primært allieret mig med det danske fantasy-samfund, som er noget mere etableret end scifi-samfundet, er mit indtryk.
Men jeg glæder mig til at dykke længere ned i scifi snak med jer i ørene 😊 Pt læser jeg 3 Body Problem-trilogien, som er temmelig tung science.
Velkommen ombord. Håber at du finder noget fornuftigt at lytte på i bagkataloget. Hvis ikke du har opdaget det, var det helt tilbage i episode 24 at vi snakkede 3-body Problem 🙂
Den må jeg tilbage og lytte til 😊
Kære Anders og Jens
Jeg skriver fra forlaget Dreamlitt, da vi har en udgivelse, som muligvis kunne være interessant for jer og jeres podcast SCIFI SNAK.
Til SCIFI CON i Randers d. 12-13. april udgiver vi den danske oversættelse af Allen Steeles scifi-trilogi Coyote, der originalt udkom fra 2002 – 2005.
Vi har tidligere udgivet det første bind, men den kommer i ny udgave sammen med de to andre i serien.
Jeg kunne umiddelbart ikke se, at det har været en fortælling, som I har snakket og skrevet om. Kunne I være interesseret i at modtage et anmeldereksemplar af den første eller af hele trilogien?
Her er bagsideteksten til det første bind:
46 lysår fra Jorden har astronomer opdaget en, formodet, beboelig måne – Coyote – i kredsløb om en gaskæmpe. Amerikas Forenede Republiks totalitære regering ser en mulighed for at skabe sig et historisk monument ved at kolonisere Coyote og sætter nationens økonomi over styr for at konstruere menneskehedens første stjerneskib. Besætningen og kolonisterne er udvalgt blandt Frihedspartiets mest trofaste medlemmer, dog har skibets kaptajn andre planer. Men er det overhovedet muligt at kapre et stærkt bevogtet rumskib? Og kan utrænede kolonister overleve i en ukendt vildmark, så langt fra resten af menneskeheden, at den lige så godt kunne være ikkeeksisterende?
Den Hugo Award-vindende forfatter Allen M. Steele fortæller med serien om Coyote en medrivende og fascinerende historie om menneskehedens første store spring ud i universet.
Rigtig god dag
Dbh
Mads
Forlaget Dreamlitt
Det lyder da spændende. Det er altid megasjovt når danske forlag får noget SCIFI ud på hylderne. Jeg kan ikke garantere, at vi tager en bog som vi får som anmeldereksemplar. Vi når jo kun 12 bøger om året. Jeg sender dig lige en email 😉